Jak ke Stonehenge a kam pak dál

Pokud si svou cestu do Británie a ke Stonehenge plánujete zařídit u nějaké cestovní kanceláře, tak budete mít s největší pravděpodobností dopravu na místo a návštěvu jiných významných míst v okolí již předem zajištěnou. Jedete-li však na vlastní pěst, je lepší si ještě doma zjistit, jak a kam přesně se chcete dostat. V Británii je sice vše velmi dobře značeno, ale ztratit se zde můžete také.

Jak se dopravit ke Stonehenge?

Stonehenge se nachází ve Wiltshire – asi 145 kilometrů (90 mil) na západ od Londýna a tedy pouhé 3 kilometry (cca 2 míle) na západ od města Amesbury (na křižovatce cest A303 a A344/A360).

Autem z letiště Heathrow

Sledujte značky na M4 West. Po 2 mílích (cca 3 km) zahněte na křižovatce 4b na jih na dálnici M25 a sledujte značky na letiště Gatwick. Dívejte se po značce na Basingstoke a odbočte na dálnici M3 (křižovatka 12).

Pokračujte po M3 až ke křižovatce č. 8 a odbočte na A303, po které jeďte, dokud nenarazíte na kruhový objezd. Ten projeďte dle značek a pokračujte 2 míle, následně zahněte doprava na silnici A344. Po pěti stech metrech budete mít po pravé straně parkoviště.

Z letiště Gatwick

Jeďte po dálnici M23, odbočte na M25 a sledujte značky na letiště Heathrow. Dívejte se po značce na Basingstoke a odbočte na dálnici M3 (křižovatka 12).

Pokračujte po M3 až ke křižovatce 8 a odbočte na silnici A303, po které jeďte, dokud nenarazíte na kruhový objezd. Ten projeďte dle značek a pokračujte 2 míle, následně zahnětě doprava na silnici A344. Po pěti stech metrech budete mít po pravé straně parkoviště.

Vlakem

Ke Stonehenge nejbližší železniční stanice se nachází v Salisbury – je od něj vzdálená 9,5 míle (15,3 km), rychlou chůzí vám tedy cesta zabere něco přes 2 hodiny. Z londýnské stanice Waterloo jezdí do Salisbury vlaky vypravované přibližně každou hodinu.

Ty první vlakové soupravy vyjíždí většinou již kolem šesté hodiny ranní, posledním se zpět do Londýna dostanete přibližně o půlnoci. Za zpáteční jízdenku dáte okolo 25 liber, dejte si však pozor na sníženou intenzitu vlakové obslužnosti během nedělí, zimních měsíců a některých prázdnin.

Autobusem

Do okolí Stonehenge jezdí několik různých autobusových společností (s různými cenovými relacemi) – na aktuální informace je dobré se zeptat přímo na místě.

Kam ze Stonehenge? »